Podrobnosti o sistemu China Operating System (COS), ki temelji na Linuxu, sicer še niso na voljo, je pa kitajska tiskovna agencija Xinhua pred kratkim povzela intervju z vodjo kitajskega združenja za razvoj lastnega operacijskega sistema, ki so ga oblasti ustanovile marca letos."Računamo, da bomo lastni operacijski sistem za osebne računalnike predstavili do oktobra," je v intervjuju v glasilu ministrstva za informacijsko tehnologijo dejal vodja združenja Ni Guangnan.
Dosedanje različice kitajskih operacijskih sistemov so precej zaostajale za mednarodno konkurenco. Ni je ob tem dejal, da bi lahko nov operacijski sistem, ki nastaja pod okriljem združenja, tuje sisteme zamenjal v roku enega do dveh let. Mobilna različica pa naj bi bila nared v naslednjih treh do petih letih.
Kitajske oblasti si že dalj časa prizadevajo za zmanjšanje odvisnosti od tehnologij iz zahoda, informacijska tehnologija in z njo povezana kibernetska varnost pa sta v zadnjih mesecih postala ena izmed bolj žgočih tem v ameriško-kitajskih odnosih. Maja so na Kitajskem denimo prepovedali nameščanje Microsoftovega sistema Windows 8 na vladne računalnike, domnevno zaradi skrbi glede varnosti in varčevanja z energijo.
Marca lani pa so oblasti Googlu očitale, da ima zaradi vseprisotnosti operacijskega sistema Android preveč vpliva na kitajske proizvajalce pametnih telefonov. Olja na ogenj so prilila tudi razkritja Edwarda Snowdna, da naj bi obveščevalci v računalniško opremo ameriških proizvajalcev nameščali vohunske programe.
ZDA med tem Kitajsko obtožujejo nenehnih hekerskih napadov, maja pa so kitajski vojski celo očitali, da na veliko sodeluje pri vohunjenju za ameriškimi podjetji.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV