Moskisvet.com
Ženska in računalnik

Tehnologija

Kako do hitrejše internetne povezave? Tako!

Nataša Jurca
05. 08. 2014 13.24
0

Odločitev, katero vrsto internetnega dostopa in katerega ponudnika izbrati, je vse prej kot enostavna. Le kako bi bila, ko je vsaka ponudba oglaševana kot najboljša v Sloveniji in se večina uporabnikov še vedno ne spozna na te stvari. A čeprav so morda vse ponudbe na prvi pogled videti enake, so razlike med njimi ogromne. Pa ne le v ceni, temveč tudi v dejanski ponudbi in v tem, ali boste doma deležni tistega, kar boste plačevali.

Če je bila še nedolgo nazaj izbira internetnega dostopa v veliki meri pogojena s tem, kateri ponudnik je 'pokrival' naselje, v katerem se je uporabnik želel priključiti na internet, pa je danes pokritost z različnimi ponudniki in posledično servisi v večini krajev in naselij že tako velika in raznolika, da se lahko uporabniki samo odločijo, katero vrsto internetnega dostopa in katerega ponudnika bodo izbrali. Najpomembnejši dejavnik tako postaja edina logična povezava: kako dobiti največ za svoj denar in istočasno dobiti to, kar boste dejansko plačevali.

Internet
Internet FOTO: Profimedia

Prednjači še vedno ADSL, ampak ...

V Sloveniji še vedno prednjači storitev ADSL (Asymetric Digital Subscriber Line), pri čemer asimetrija označuje to, da obstajajo velike razlike pri prenosu podatkov: hiter prenos podatkov k uporabniku (downstream) in istočasno relativno počasen prenos podatkov od uporabnika (upstream).

Pri ADSL-ju gre sicer za servis, ki omogoča visoke hitrosti prenosa podatkov prek obstoječih bakrenih telefonskih linij (parice) in s pomočjo filtra ADSL in običajno ne ovira vsakodnevne telefonske operacije.

Ker je bila parica v osnovi načrtovana za prenos govornega in ne televizijskega signala, kot je kabel, pa se lahko kaj hitro zgodi, da uporaba interneta ob istočasnem gledanju televizije poslabša kakovost slike na televiziji, gledanje televizije pa upočasni delovanje interneta. V primeru izpada internetne povezave na ADSL-ju boste tako ostali tudi brez televizije in telefona, saj so vse tri opcije, internet, televizija in telefon, vezane na isti IP stream.

Obljuba je eno, realnost pa drugo

ADSL storitve sicer omogočajo prenos podatkov s hitrostjo od 256 Kb do 8000 Kb (8 Mbps), vendar pa se lahko hitrosti močno razlikujejo, odvisno od kakovosti ponudnikovega omrežja, oddaljenosti uporabnika od centrale in zasedenosti širokopasovnega omrežja.

Kot nekoliko zmogljivejši različici ADSL sta se pojavili novi generaciji širokopasovnega dostopa do spleta, ADSL2 in nazadnje ADSL2+. Storitvi sicer res omogočata hitrejši prenos podatkov, slednja obljublja teoretično hitrost prenosa podatkov do 24 Mbps, v praksi do 15 Mbps. Toda servis se lahko še kako razlikuje od uporabnika do uporabnika, kajti obljubljeni maksimalen prenos naj bi dosegli le redki posamezniki, ki živijo v krogu okoli 900 metrov od centrale, pod pogojem, da imajo izredno kvaliteten kabel oziroma linijo. Večina uporabnikov servisa pa naj bi dosegala nižje hitrosti prenosa podatkov (manj kot 10 Mbps), kljub plačevanju najbolj zmogljivega paketa. Prav zaradi tega so v ospredju ponudbe paketov s poudarkom DO. Ob tem je treba dodati, da so bili s strani Evropske komisije pred nekaj dnevi objavljeni tudi rezultati študije podjetja Samknows. Študija je pokazala, da imajo evropski potrošniki tudi v Sloveniji v povprečju samo 75 odstotkov hitrosti širokopasovne povezave, na katero so se naročili. Do največjih razhajanj pa naj bi prihajalo prav na področju tehnologije xDSL, pri kateri naj bi bili uporabniki deležni le 64 odstotkov obljubljene hitrosti.

Čeprav velja prepričanje, da so ADSL storitve ugodnejše od drugih, to ne drži popolnoma. Za vse tiste, ki želijo uporabljati natanko takšno hitrost prenosa podatkov, kakršno plačujejo, in se ne želijo počutiti opeharjene, je tako veliko boljša izbira operaterja, ki ponuja kakovostne kabelske storitve. Pri Telemachu tako recimo v akciji ponujajo pakete Gold z izjemno zmogljivim internetom, ki dosega hitrosti prenosa podatkov od 16 do 120 Mbps, odvisno seveda od velikosti paketa. Pri tem je pomembno poudariti, da že najmanjši in najugodnejši paketi zagotavljajo skorajda maksimalno hitrost ADSL ponudnikov.

Zmogljivejši internet pa ni edina prednost kabelskih storitev. Če smo prej omenili, da je bila parica v osnovi načrtovana za prenos govornega signala in ne za prenos podatkov, je s kablom drugače. Za uporabo kabelskih storitev uporabnik ne potrebuje telefonske linije, poleg tega pa streama za internet in televizijo za razliko od tehnologije ADSL potekata ločeno. Prav zato pri kabelskih storitvah ne more priti do tega, da bi uporaba interneta zmanjševala kakovost slike ali da bi se slika na televiziji zaradi preobremenjenosti omrežja kockala in stream prekinjal.

Kabelskih storitev pa ne odlikujejo zgolj hitrejša in zmogljivejša internetna povezava ter dejstvo, da raba interneta ne vpliva na kakovost televizijske slike. V primeru izpada interneta lahko normalno gledate naprej televizijo, slika na televiziji pa je bolj čista in kakovostna. Če je včasih veljalo, da se kabel ob preobremenitvi rad 'zasiči', posledica česar je počasnejše delovanje interneta v urah, ko je največ ljudi na spletu, pa pri Telemachu, kjer ponujajo HFC oziroma hibridno optično-koaksialno omrežje, zagotavljajo, da ni tako. Da je omrežje HFC, namreč pomeni, da je v glavnem optično, koaksialnih pa je le nekaj zadnjih metrov – na primer od vozlišča pred blokom oziroma sredi naselja do uporabnika. Vezava uporabnikov v teh primerih ni več zaporedna, temveč je večinoma in praviloma izvedena v zvezdo, kar pomeni, da ima vsak uporabnik svoj kabel. Prednost te vezave je v tem, da uporabniki niso več odvisni en od drugega oziroma je bolj pravično do vseh,ker ima vsak lahko individualno naročniško razmerje s ponudnikom storitev, kar pri zaporedni vezavi ni možno. Poleg tega pri zaporedni vezavi v večini primerov zadnji uporabniki nimajo možnosti uporabe vseh storitev, predvsem dvosmernih (internet in DTV).

Pri Telemachu smo izvedeli, da nenehno nadgrajujejo svoje optično-koaksialno omrežje z namenom, da lahko uporabnikom ponujajo to, kar naročijo. Na trgu so tako ponudili že omenjene Gold pakete, ki jih poleg izjemno zmogljivega interneta odlikujejo tudi najbolj kakovostni programi z dodatnimi funkcijami. Poleg tega tehnologija DVB-C, preko katere operater zagotavlja svojo digitalno televizijo, omogoča tudi spremljanje digitalnih programov in programov v visoki ločljivosti s samo enim daljinskim upravljalnikom, na dodatnih televizijskih programih pa lahko uporabnik analogne programe spremlja brezplačno. Digitalni sprejemniki in funkcija časovnega zamika (72 ur zamujeno) pa so del obstoječih paketov, torej brez doplačila.

Je prihodnost v optiki?

Pri vsem skupaj pa ne smemo seveda pozabiti še na optiko. Čeprav je manj razpoložljiva v primerjavi z drugimi tehnologijami, mnogi upravičeno verjamejo, da je v optiki prihodnost, kajti optična linija je najbolj stabilna in ni izpostavljena zunanjim vplivom kot bakreni vodi (parica koaksialno omrežje). Je pa treba poudariti, da ta le nima toliko prednosti v primerjavi s kabelskimi storitvami. Pri paketih na optiki večina ponudnikov ponuja IPTV oziroma tudi kabelsko TV, toda zgolj za osnovne programe, pri Telemachu pa v osnovi ponujajo kabelsko TV z digitalnim signalom in enakimi funkcionalnostmi kot na HFC omrežju. Ima pa optika ogromno prednost, kar se tiče simetrije. Prenos podatkov od uporabnika je praktično enak tistemu v smeri od uporabnika, kar pomeni, da je optika še kako dobrodošla pri vseh, ki potrebujejo hiter prenos podatkov v obe strani.

 

ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 616