GT3D, kot se naprava imenuje, so izdelali v laboratoriju Neurotechnology at Imperial's Department of Bioengineering v Londonu. Naprava zaznava, kam oseba gleda, tako da sledi premikom oči in omogoča, da lahko oseba premika kurzor, podobno kot bi premikal miško.
Raziskovalci so napravo testirali tako, da so prostovoljci igrali igro 'Pong', ne da bi pri tem uporabljali roke. Poleg tega so lahko brskali po internetu in pisali e-pošto.
Naprava je v bistvu sestavljena iz dveh konzolnih kamer in naj bi stala le okoli 40 dolarjev (približno 32 evrov). Kamere so povezane z očali in nenehno sledijo premikom oči ter natančno izračunajo, v kateri del zaslona oseba strmi. In ne le to, očala lahko izračunajo tudi globino, se pravi, kako daleč v globino strmi določena oseba. In prav zaradi tega bo lahko naprava omogočala, da bodo osebe samo s pogledom kontrolirale električne vozičke ali robotske nadomestne ude.
Dr. Aldo Faisal, vodja raziskav, je dejal, da so se testne osebe že po desetih minutah navadile na napravo in jo nadzorovale relativno uspešno. Naprava porabi le 1 watt energije in se z računalniki povezuje preko Wi-Fi in USB. Uporabniki lahko z očmi tudi pritisnejo na posamezen zadetek, kot bi stisnili gumb na miški. Rešitev je pravzaprav izjemno preprosta. 'Klik' izvedemo z mežikanjem z enim očesom.
V bistvu gre za zanimiv, inovativen pristop, ki pa pravzaprav vsebuje relativno staro strojno in programsko tehnologijo. In čeprav ne more rešiti vseh problemov ljudi, ki so izgubili mobilnost, pa lahko vsaj nekoliko olajša njihova življenja. Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
„Uspelo nam je rešiti dva problema,“ je dejal dr. Faisal, „izdelali smo 3D-sistem, ki je več stokrat cenejši od obstoječih sistemov in izdelali realnočasovno povezavo med možgani ter računalnikom."
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV