Junij je izjemno pester mesec glede informacijske tehnologije, saj je po Applovi konferenci WWDC in Microsoftovem dogodku, na katerem je najavil Windows Phone 8, od 27. do 29. junija potekala še Googlova konferenca, imenovana preprosto Google I/O, kjer prav tako ni manjkalo številnih novosti.
Tako kot preostala junijska dogodka je tudi Googlov dogodek namenjen predvsem razvijalcem, podjetje iz Mountain Viewa pa je v San Franciscu med 27. in 29. junijem predstavilo vse pomembne novosti, s katerimi bo uporabnike zalagalo v prihodnjem letu. Tako kot prejšnja leta smo lahko tudi tokrat v praksi videli celo vrsto naprav, o katerih se je šušljalo že dolgo časa, manjkala pa ni niti najnovejša posodobitev Googlovega operacijskega sistema Android.
Kljub temu, da je Google predvsem podjetje, ki se ukvarja s programskimi rešitvami, je letošnja konferenca zanimiva tudi glede strojne opreme. Google je namreč javnosti pokazal povsem svojo tablico, o kateri se je šušljalo že nekaj časa. Kot se spodobi, se je Google držal svojih smernic pri imenovanju naprav in po telefonu tudi tablici nadel ime nexus, tako da je uradno ime prve tablice podjetja "nexus 7". Glede na to, da je tablic z operacijskim sistemom Android malo morje, je moral Google zares ponuditi nekaj drugačnega, da ima vsaj malo upanja na uspeh. Nexus 7 v tem primeru prav nič ne razočara. Kot smo tega vajeni pri telefonih Nexus bo tudi tablica prva naprava z najnovejšo različico operacijskega sistema Android 4.1, ki mu je Google nadel ime ''jelly bean''. Tablica bo imela diagonalo zaslona 17,8 centimetra (7 palcev), kar je malenkost manj od večine tekmecev, a ker je novi Android bolje optimiziran za manjše zaslone (predvsem glede branja revij in časopisov), naj bi bil zaslon povsem dovolj velik. Poleg novega Androida bo tablica tudi prva, ki bo opremljena s povsem končanim brskalnikom Chrome za Android. Kot se je šušljalo že dlje časa, bo tablico za Google izdelal ASUS, ki se sicer lahko pohvali z odličnimi tablicami Transformer, tako da jim izkušenj pri izdelavi tablic ne manjka. Tako kot pri omenjenih ASUS-ovih tablicah bo tudi v nexusu 7 tiktakal Nvidiin štirijedrni procesor Tegra 3 s frekvenco 1,2 gigaherca, pomaga pa mu še 1 GB RAM-a. Ločljivost IPS LCD-zaslona bo standardnih 1280 x 800 točk. Na sprednji strani je nameščena kamera z 1,2 megatočke, tista na zadnji strani pa ima osem megatočk. Dodana je tudi podpora povezljivosti po standardu NFC (near field communication), medtem ko reže za SD-kartico ni, podatke pa lahko seveda še vedno naložite v "oblak". A največji adut tablice je zagotovo cena, ki je za tablico s takšno strojno opremo neverjetno nizka. Različica z 8 GB pomnilnika bo namreč stala samo 199 dolarjev (159 evrov), različica s 16 GB pa 249 dolarjev (199 evrov). Zraven bodo kupci dobili še za 25 dolarjev nakupov v trgovini Google Play. V Avstraliji, Kanadi, Veliki Britaniji in ZDA bo tablica na voljo že v sredini julija. Vsekakor gre za izjemno tablico, ki bo s svojo nizko ceno močna konkurenca mnogim drugim uspešnim tablicam. Druga naprava, ki je na konferenci požela veliko zanimanja, je nexus Q.
Gre za majhno črno kroglo, ki je namenjena povezavi z oblakom oziroma predvajanju vsebin iz oblaka na različnih medijih. Delovala bo z omenjeno tablico Nexus 7 in z drugimi napravami z Androidom. Nexus Q se bo tako udobno namestil v dnevni sobi, kjer bo iz različnih virov povlekel vsebino za predvajanje. Tako bodo uporabniki lahko iz YouTuba, glasbene aplikacije v trgovini Google Play ter drugih servisov potegnili videe, glasbo in ostalo vsebino ter jih predvajali na svojem televizorju ali drugi napravi. Vsakdo z androidno napravo bo lahko prevzel nadzor nad Q-jem ter nato na televiziji ali drugi napravi predvajal vsebino iz svoje knjižnice. Tako bo lahko v praksi po besedah Googlovih predstavnikov ''vsak svoj DJ''. Naprava poleg tega deluje tudi kot ojačevalec, tako da lahko nanjo priklopimo zvočnike in tako ustvarimo pravo malo Hi-Fi-komponento. V notranjosti najdemo procesor OMAP 4460 (isti kot v galaxy nexusu), 16 Gb pomnilnika in 1 Gb RAM-a. Glede povezljivosti naprava podpira WiFi, Ethernet, Bluetooth ter NFC. Majhna črna krogla bo naprodaj za 299 dolarjev (237 evrov), Google pa bo za dobrih 300 evrov posebej prodajala tudi zvočnike za nexus Q.
Verjeli ali ne, nedavno omenjeni Googlov Project Glass– očala za nekakšno navidezno resničnost, ki vam v realnem času izpisujejo vse potrebne informacije – so postala resničnost, saj Google za 1.500 dolarjev (slabih 1.200 evrov) že prodaja "razvijalsko" različico očal, imenovano Glass Explorer Edition. Koliko se je spremenila od prototipa, sicer ni jasno, a Googlovi razvijalci trdijo, da vseskozi izboljšujejo strojno in programsko opremo očal. Za zdaj so bila očala sicer na voljo samo razvijalcem, ki so se udeležili I/O konference, tisti, ki pa so se odločili plačati precej visoko ceno, jih bodo v uporabo prejeli v letu 2013. Kaj se pravzaprav skriva v futurističnih očalih, Google natančno še ni razkril, ve pa se, da v njih najdemo komponente, ki so običajne pri mobilnih telefonih. Tako naj bi se v njih skrivala ''močna procesna enota''in ''veliko RAM-a'', natančnih številk pa še ni. Poleg tega v njih najdemo še merilec pospeška, giroskop ter brezžično povezavo za prenos podatkov. Za glasovne ukaze skrbi mikrofon, očala pa imajo še zvočnik in kamero. Slednjo lahko nadzorujemo tudi z dotikom na strani očal. Kljub vsem komponentam Google pravi, da so očala še vedno lažja od nekaterih sončnih očal. Prozorni zaslon sicer ni postavljen neposredno pred oko, temveč malce nad njim, tako da ne moti vsakodnevnih opravil. Za zdaj so očala na voljo v dveh barvah (modri in beli), kar pomeni, da Google skrbi tudi za stil. Glede na to, da so očala namenjena nošnji v javnosti, je to vsekakor dobrodošlo. Ena izmed največjih prednosti očal naj bi bil sicer zajem slike iz prve osebe, tako da bo odpadla potreba po fotoaparatu in lovljenju obrazov v objektiv. Kaj se bo iz tovrstnih očal izcimilo, bo pokazal čas, srečni razvijalci, ki bodo prihodnje leto dobili ta eksperimentalna očala, pa bodo morali biti zagotovo pripravljeni tudi na nekaj hroščev, ki so pač stalnica vsake eksperimentalne naprave.
Izjemno pričakovan je bil tudi novi Android 4.1., ki mu je Google v svojem slogu nadel ime ''jelly bean''. Čeprav večina androidnih naprav še ni dobila niti Androida 4.0, Google brez zadržkov predstavlja naslednjo različico. Že po majhni številčni nadgradnji lahko sklepamo, da ne gre za tako temeljito predelavo kot pri Androidu 4.0. ICS, kljub temu pa gre po besedah Googlovih predstavnikov za pomemben korak naprej. Ena izmed najbolj pomembnih izboljšav je t. i. Project Butter, ki naj bi izboljšal učinkovitost in odzivni čas. Celoten sistem sedaj mirno tiktaka pri "60fps", in čeprav se zdi razlika nekaj milisekund precej zanemarljiva, postane precej opazna, ko Android 4.1. postavimo ob bok predhodniku 4.0. Animacije so sedaj bolj gladke in hitrejše, CPU pa se odzove takoj, ko zazna dotik, in tako zagotovi hiter odziv. Izboljšav je bil deležen tudi domači zaslon, pri čemer lahko velikost pripomočkov (''widgete'') sedaj po mili volji spreminjamo, tako da jih ni več treba vstaviti na zaslon, spremeniti velikost in nato zopet premakniti, če ni dovolj prostora. Prav tako lahko aplikacije in pripomočke odstranimo z zaslona tako, da jih preprosto potisnemo z zaslona. Dobrodošla novost je tudi možnost glasovnih ukazov med "letalskim načinom" (airplane mode), tako da lahko sedaj narekujemo sporočilo kljub odsotnosti povezav v letalskem načinu.
Pričakovano so razvijalci izboljšali tudi aplikacijo za kamero, ki je sedaj še boljša kot pri Androidu 4.0. Galerija je sedaj gladko integrirana, tako da lahko s hitrim potegom prsta na levo pridemo do fotografije, ki smo jo ravnokar posneli. Nato lahko nadaljujemo brskanje po fotografijah in jih po želji približamo. Fotografijo zbrišemo tako kot aplikacijo – preprosto jo potegnemo z zaslona, če pa smo katero zbrisali po nesreči, jo z gumbom "undo" dobimo nazaj. Poleg tega lahko fotografije in videe preprosto delimo z drugimi s pomočjo Android Beama (prenos NFC), nova različica Androida pa sedaj podpira tudi prepoznavanje naprav bluetooth s pomočjo NFC-ja. Zelo pomemben pri novi različici naj bi bil tudi Google Now – glasovni iskalni način, ki naj bi po prvih testiranjih spodnesel celo Applovo Siri. Kaj je pri njem tako revolucionarnega? Now poveže uporabnikovo zgodovino brskanja in navigacije ter tako že vnaprej pričakuje vaše potrebe. Na predstavitvi so Googlovi predstavniki tako prikazali, kako bo Now pomagal najti uporabnikovo pot in celo predlagati alternative, poiskati bližnje restavracije, ko bo uporabnik šel mimo njih, uporabnike pa bo vseskozi tudi obveščal o sestankih in o času, ko se morajo nanje odpraviti, upošteval pa bo tudi čas, ki ga uporabnik potrebuje za pot do kraja sestanka. Vsekakor gre za izjemno novost, ki bo sčasoma zagotovo postala le še boljša. Povsem na mestu je tudi vprašanje, kdaj bomo novega malega zelenega robotka ugledali na mobilnih napravah. Galaxy nexus, nexus S in motorola zoom naj bi nadgradnjo prejeli sredi julija, razvojno orodje SDK pa je za razvijalce že na voljo. Kdaj bodo Android 4.1. dobile preostale naprave, je za zdaj še prezgodaj špekulirati. Kaj je še novega v Mountain Viewu? Družbeno omrežje Google+ ima že 250 milijonov uporabnikov, do njega pa največ ljudi dostopa kar prek mobilnih naprav, in ne računalnikov. Novost na omrežju so tako imenovani "dogodki" (Events), pri čemer lahko prek omrežja uporabnike povabimo na različne dogodke v živo. Kot si lahko predstavljate, so dogodki močno povezani z Googlovim koledarjem, tako da nihče ne bo zamudil na dogodek. Ko se zabava ali kateri koli dogodek začne, lahko uporabnik na svoji mobilni napravi vključi način "party mode", v katerem se vse posnete fotografije avtomatsko dodajajo k vabilu, fotografije pa lahko seveda dodajajo tudi prijatelji.
Večina uporabnikov omrežja Google+ že dolgo časa opaža, da je aplikacija namenjena predvsem mobilnim napravam z manjšimi zasloni, ne pa tablicam. To so sedaj pri Googlu rešili, saj je aplikacija sedaj optimizirana za večje zaslone androidnih tablic in iPadov. Dodali so ji namreč povsem nov navigacijski sistem, večjim zaslonom pa je prilagojen tudi video klepet "Hangout". Celotna aplikacija je sedaj prijazna tudi "pokrajinskemu načinu" (landscape mode), ki je tablicam še bolj domač, lastniki iPadov pa bodo veseli tudi tega, da aplikacija izkorišča vsak piksel Applovega retina zaslona. Nadgradnja za lastnike androidnih tablic je že na voljo, lastniki iPadov pa bodo morali še malce počakati. Nekaj izboljšav aplikacije bodo kljub manjšim zaslonom deležni tudi lastniki mobilnih telefonov. Prav med konferenco je Google dosegel simbolični mejnik. Njihova trgovina Google Play ima sedaj že 600.000 aplikacij, vsak mesec pa zaznavajo čez 1,5 milijarde prenosov. Vsega skupaj so uporabniki od začetka Androida iz spletne trgovine prenesli čez 20 milijard aplikacij. Predstavniki podjetja Google so se na razvijalski konferenci pohvalili tudi z vsesplošnim uspehom Androida. Po vsem svetu je tako aktiviranih že 400 milijonov androidnih naprav, vsak dan pa se aktivira kar milijon novih naprav. Za primerjavo, na lanski konferenci I/O je Google najavil "le" 100 milijonov aktiviranih naprav, še pred dobrim mesecem pa je bila številka dnevnih aktivacij le dobrih 900.000, danes pa že milijon. Google je izračunal, da to pomeni 12 novih aktiviranih naprav vsako sekundo, in veselo poudaril, da se stvari ''nikakor ne upočasnjujejo''.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV