Prototip je izdelan iz mehkega meha, v katerem je aluminij za eno elektrodo in grafitna pena za drugo. Meh je napolnjen s posebno utekočinjeno soljo. Baterijo naj bi bilo mogoče napolniti v manj kot minuti, v primerjavi z Li-ion baterijami pa naj bi bila veliko bolj varna, a je njena napetost za polovico manjša, poroča BBC. Strokovnjaki so si edini, da gre za začetno fazo razvoja, a so optimistični. Kot pravijo znanstveniki, bi bila nova baterija lahko sobra alternativa tako baterijam, ki se uporabljajo pri pametnih prenosnih napravah, pametnih telefonih, tabličnih računalnih in podobno, pa tudi za tradicionalne alkalne baterije.
Odlična alternativa sodobnim?
»Izdelali smo aluminijsko bterijo, ki jo je mogoče ponovno polniti, in ki bi lahko zamenjala obstoječe baterije, recimo alkalne, ki so škodljive za okolje, pa tudi litij-ionske, ki so povzročile že marsikateri požar,« je dejal eden izmed avtorjev, profesor Hongjie Dai in univerze Stanford v Kaliforniji. »Naša baterija ne bo povzročala požarov, četudi boste vrtali vanjo.« Baterija naj bi bila izdelana celo tako, da v primeru, da se jo poškoduje, še nekaj časa deluje.
Ker je lahek in razmeroma poceni, je aluminij kot material za izdelavo baterij že dalj časa pravi izziv za znanstveno stroko, inženirje, a do sedaj še ni nikomur uspelo izdelati kaj podobnega. Ključni trenutek za nastanek nove baterije je bil, ko so ugotovili, kateri material bi lahko namestili kot drugo, pozitivno elektrodo (katodo), ki bi jo lahko združili z aluminijem kot negatvno elektrono (anodo). Grafit, oblika karbona, pri katerem atomi tvorijo tanke plasti, se je izkazal za najprimernejšega, hkrati pa je tudi ta snov lahka, poceni in lahko dostopna. Katoda je tako videti kot grafitna spužva. »Elektroliti so v osnovi sol, ki je pri sobni temperaturi utekočinjena, zaradi česar je zadeva varna,« pravi Ming Gong, eden izmed avtorjev.
Baterija naj bi svojo kapaciteto ohranjala tudi po 7.500 praznenjih in polnjenjih, trdijo znanstveniki, ki so jo izdelali, kar pomeni, da je nekajkrat bolj vzdržljiva od litij-ionske in neprimerljiva z dosedanjimi baterijami iz aluminija. »Naša baterija sicer proizvaja napetost, ki je polovico manjša od litij-ionskih, a izboljšave katodnega materiala bi lahko povečale sposobnosti,« je še pojasnil prof. Dai. Napetost naj bi bila trenutno edina težava, ki jo morajo repšiti, sicer pa ne vidijo nikakršnih ovir, zakaj ta baterija ne bi mogla postati nova vsesplošno uporabna baterija. Še posebej zanimiva bi bila predvsem zaradi upogljivosti in dejstva, da je varna.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV