Moskisvet.com
Sašo Papp, 40-letnica - 1

Kofein

Gre Sašo Papp po poti Billa Gatesa?

Aleš Majerič
28. 03. 2013 08.53
16

Saša Pappa verjetno vsi poznate kot moderatorja. Nekoliko manj vam je verjetno poznan v vlogi fotografa, glasbenika, igralca in voditelja prireditev. Zelo redki med vami pa verjetno veste za njegovo skrito strast.

Sašo na Misiji nemogoče
Sašo na Misiji nemogoče FOTO: Radio Center
MS: Sašo, se imate za "tehnofrika"?

Sašo: (smeh) Odvisno od tega, kako bova to definirala. Res je, da me je tehnologija privlačila že od malega. Software firmo pa sem si na neki način želel imeti že od svojega 13. leta, ko sem kupil ZX spectruma in začel pisati enostavne programe v Basicu. Spomnim se, da sem v osnovni šoli pri angleščini dobil eno dodatno odlično oceno zato, ker sem spisal program za učenje nepravilnih glagolov. To je bil moj prvi uporabni program. No, pa tudi edini, ki sem ga spisal čisto sam.

To, kar počnem danes, je veliko prezahtevno zame, da bi se lotil kodiranja sam. Naša aplikacija deluje na več platformah, zato potrebujem za uresničitev svojih norih idej ljudi, ki se spoznajo na svoj posel in ki so profesionalci.

"Tehnofrik"? Je že res, da je neki poseben adrenalin preizkušanje novih naprav in programov ter sprehajanje po trgovinah s tehniko (smeh).

MS: Katere od sodobnih tehničnih igračk uporabljate?

Sašo: Hja, katerih ne, bi bilo morda bolj primerno vprašanje. V pisarni imam dva računalnika, tri tablete in tri telefone (smeh). Ampak vse to seveda zaradi testiranja aplikacij, s katerimi se ukvarjamo. Sem Apple navdušenec, to priznam, zato so moja osnovna orodja pač maci, iPhone in dva iPada.

MS: Kako vas je iz radijskih voda zaneslo v programerske?

Sašo: Torej, želja je bila že v mladih, ampak res mladih letih, ko sem v 7. razredu napisal program za učenje nepravilnih glagolov, potem sem začel razvijati eno strateško igro, ampak tistega nisem nikoli dokončal, ker me je v tistem času začela bolj zanimati glasbena kariera. Imeli smo bend in potem ni bilo časa za drugo kot za vaje. Po tistem sem se prek glasbe in tehnike, ki me je vedno zanimala, znašel kot tehnik v radijskih vodah. Tonski tehnik, ki je vedno več čvekal v eter. No, po dobrih dvajsetih letih pa sem ugotovil, da je čas za uresničitev ideje o svojem enostavnem predvajalniku radijskega programa na iPhonu. Ideja je bila, da bo to nekaj zelo preprostega in poceni. Ampak ideje so včasih nore, jaz se novih izzivov nikoli ne branim, še posebej, če se izkaže, da ob tem uživam. In tako se je rodil MyRadioGoGo, kjer izdelujemo mobilne aplikacije za radijske postaje po vsem svetu. To je trenutno "in", to je produkt, ki si ga vsi želijo in ki ga ni težko prodati. Naj pa razjasnim, da sam ne programiram. Imam ideje, ki jih potem moja ekipa programerjev uresničuje. Sam pa z največjim veseljem tudi testiram, kar prihrani veliko časa in s tem tudi denarja za programerje. Ker imam pa veliko kontaktov v radijski industriji po vsem svetu, je seveda lažje tudi prodajati.

MS: Kakšni so bili vaši začetki pri izdelavi mobilnih aplikacij?

Sašo: Nerodni (smeh). Seveda je milijon reči, ki jih hočeš vedeti še isti dan, ampak informacij je toliko, da se to pač ne da. Zato sem se skušal o možnostih učiti sproti, določene ideje doda tudi vsak od ekipe in potem gre samo od sebe.

MS: Lahko malce opišete svojo "programersko" ekipo in s čim točno se ukvarjate?

Sašo: Razvijamo mobilne aplikacije za radijske postaje. Aplikacije omogočajo poslušanje prek interneta, komunikacijo z radijsko postajo oz. obratno, da lahko radijska postaja svojim poslušalcem ponudi določene dodatne vsebine, ki jih prek tradicionalnega oddajnega sistema ne more. Na primer prikazovanje avtorja in naslova skladbe ter direktno možnost nakupa te skladbe prek digitalnih trgovin in podobno. S projektom se ukvarja par ljudi, ki smo odgovorni vsak za svoje področje. Zaenkrat odlično deluje sistem sodelovanja med podjetji tako, da kar se programerskega dela tiče, ne zaposlujemo niti enega programerja.

Promenada 2012 - 109
Promenada 2012 - 109 FOTO: Miro Majcen

MS: Kaj vam je ljubše – fotografija, moderiranje ali svet mobilnih aplikacij? Kaj vam predstavlja večji izziv in čemu posvečate več svojega časa?

Sašo: Fotografija mi je bila vedno blizu, trenutno se žal z njo ne ukvarjam, ker resnično ni časa. Opremo sicer še imam, ker mi zelo prav pride, ko moram fotografirati kaj za svoje podjetje (smeh). Recimo, da mi ni treba plačati fotografa (smeh). Moderiram še vedno z veseljem, čeprav vedno težje vstajam zjutraj ob štirih. To je res, vsaj zame osebno, nehumana ura. Tako da sta radio in mobilne aplikacije za radijske postaje trenutno dva moja projekta, ki jih skušam peljati vzporedno, čeprav je to velikokrat izjemno naporno. Tako moderiranje na Radiu Center kot podjetje potrebujeta celega človeka in vem, da se bo nekoč, morda niti ne tako daleč naprej, treba odločiti. Na srečo MyRadioGoGo še vedno jemljem kot hobi (za druge hobije tako ali tako nimam časa), čeprav to že zdaleč ni več. Se pa skušam pač organizirati, kakor se najbolje lahko, obenem pa ves čas iščem pomoč pri različnih koncih tega projekta (tako tehnično kot v prodaji).

MS: Se boste še naprej omejevali zgolj na mobilne aplikacije za radijske postaje ali načrtujete tudi kakšne dodatne aplikacije?

Sašo: MyRadioGoGo je idejno pravzaprav platforma, na kateri je mogoče marsikaj. Seveda že razmišljam o tem, kakšne funkcije bi morali še vgraditi, da bi bila naša aplikacija oz. platforma uporabna tudi v druge namene. Trenutno bi jo lahko, recimo, odlično uporabljali glasbeniki in glasbene skupine. Najbrž bomo v 2014 platformo ponudili tudi zunaj sveta radijskih postaj, morda že prej. V tem dinamičnem svetu idej in hitre realizacije je težko govoriti o prihodnosti. Sem pa prepričan, da se je potrebno osredotočiti in pokriti t. i. "niche market", sicer se zapleteš in skušaš ugoditi vsem istočasno, pa posledično nikomur dovolj dobro. Trenutno smo razvojno najbolj usmerjeni v nadgradnje novih funkcij, dokončanje administracije prek spleta, kmalu pa bo čas tudi za našo prvo smart TV-aplikacijo. To je zdaj najbolj vroč kostanj tudi, kar se tiče večjih radijskih postaj, kar za nas pomeni bolj zapletene aplikacije in posledično več sredstev za razvoj novih idej.

MS: Kaj bi svetovali bralcem, ki jih mika programiranje mobilnih aplikacij, pa ne vedo, kje in kako bi se zadeve lotili? Se pri nas lahko "preživi" zgolj z izdelavo mobilnih aplikacij?

Sašo: Zadeva je vse prej kot preprosta. Ogromno faktorjev vpliva na to, ali bo tvoja aplikacija, predvsem pa tvoj poslovni model, uspel ali ne. Sam sem imel srečo, da sem našel prave programerje, ki ne le da obvladajo svoj posel, torej programiranje, ampak imajo občutek tudi za mojo idejo o poslovnem modelu tega projekta. Če so pravi ljudje skupaj in je energija prava, potem je samo še vprašanje trme in vztrajnosti, da zadeva steče.

Seveda je pomembno, da je bila že v začetku ideja prava, da delaš nekaj, česar še ni, oziroma da delaš boljši, drugačen in bolj zanimiv projekt kot konkurenca. V primeru MyRadioGoGo je tako, da nismo edini, ki ponujamo takšno storitev za radijske postaje, je pa res, da smo zadevo zasnovali popolnoma drugače in zato omogočamo veliko več in boljše možnosti. Obenem s svojo platformo tudi uspevamo pokrivati različne ciljne skupine. S cenejšim paketom tiste, ki nimajo velikih proračunov, torej manjše radijske postaje in s tem tudi internetne radie, ki jih je ogromno, po drugi strani pa zmoremo postaviti tudi kaj veliko bolj zapletenega, s čimer smo zanimivi tudi večjim strankam z več denarja.

MS: Ste pri razvoju svoje aplikacije kaj sodelovali s kakšno slovensko ekipo, ki je že uspela na svetovni ravni (Ekipa7 – Talking Tom Cat ...)?

Sašo: Razvoj je v celoti plod slovenskih možganov (smeh). Moje mobilne ideje realizirajo pri podjetju Razum iz Ljubljane, s katerimi smo na neki način povezani pri tem projektu. Kar se tiče spletnega dela razvoja, pa sodelujemo s Studiem Tandem iz Maribora. Ključno se mi zdi, da najdeš okoli sebe odlično ekipo, ki razume projekt in ne sodeluje le zaradi denarja. Ljudje potrebujemo nov izziv, ne glede na to ali smo "marketingarji", direktorji, moderatorji ali programerji. Če greš v neko zgodbo samo zaradi denarja, je takega projekta kaj hitro konec.

MS: Radio, internet in mobilna tehnologija so vedno bolj povezani. Kakšna je vaša napoved glede prihodnjega razvoja medijev. Se vse razvija v smer interaktivnih internetnih radiev in bo televiziji počasi "odklenkalo"?

Sašo: Vse skupaj postaja izjemno prepleteno. Težko je govoriti o prihodnosti, ampak še vedno bo nekdo moral zagotavljati vsebino. Ne glede na to, na kak način bo ta vsebina prišla do uporabnika. Veliko se govori o novih možnostih, ampak trenutno je izjemno nehvaležno kar koli napovedovati. Verjamem pa, da bo celotna medijska situacija popolnoma drugačna, ko bodo tisti, ki so zdaj najstniki, postali najpomembnejši uporabniki medijev. Že od malega so navajeni na popolnoma drugačno "konzumacijo" vsebin kot naša generacija. Predvsem vedno več bo treba posredovati vsebine na zahtevo, to se mi zdi, da nam je vsem popolnoma jasno. O ostalem pa …, kdo ve (smeh).
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578