Google je celoten program potihoma sprožil v torek, 7.2. zvečer. Uporabniki, za katere Google meni, da bi jih ponudba zanimala so tako dobili email s povabilom v program. V njem so jim razložili, da ''bo namestitev črne skrinjice ali razširitve za brskalnik podjetju omogočala spremljanje obiskanih spletnih strani in načina njihove uporabe''. Ob namestitvi razširitve za brskalnik Google ponuja darilno kartico za spletno trgovino Amazon v vrednosti 3.8 evra (5 ameriških dolarjev), nato pa še 3.8 evra za vsake tri mesece sodelovanja v programu. Internetni gigant pa je malce bolj potiho začel iskati tudi ljudi, ki bi na svoje domače omrežje namestili zgoraj omenjeno črno skrinjico, ki bo Googlu omogočala še boljši nadzor.
Skrinjico je Google ponudil članom omrežja Knowledge Networks. Gre za podjetje, ki svojim uporabnikom redno plačuje majhne vsote denarja za sodelovanje v različnih raziskavah. V kolikor se člani omrežja odločijo za sodelovanje z Googlom, prejmejo črno skrinjico poimenovano Screenwise Data Collector.
Program Screenwise se je sicer začel zelo kmalu po tem, ko so pri Googlu spremenili svojo politiko o zasebnosti. Spremenbe jih sedaj omogočajo zbiranje podatkov iz prav vseh njihovih storitev, kar bo seveda v prvi vrsti uporabno za oglaševalce. Spremenjena izjava o zasebnosti Googlu omogoča precej več, kot samo spremljanje tega, kar ste iskali v njihovem brskalniku. Vse, kar ste kadarkoli počeli na telefonih z operacijskim sistemom android, brskalniku chrome (razen t.i. posebnih Incognito oken), portalu YouTube, dokumentih, koledarjih blogih in tako naprej je sedaj združeno v en sam profil. Na ta način bodo oglaševalci lahko izvedeli prav vse o vas in vaših navadah, ter vam tako prikazali le oglase, ki bi vas po njihovem mnenju morali zanimati.
Že politika zasebnosti Googlu sedaj omogoča precej večji nadzor nad vašim početjem na spletu, s programom Screenwise pa bodo lahko spremljali še vse ostalo, kar počnete na internetu. Sem spada tudi uporaba konkurenčnih storitev, ter surovi podatki o tem, koliko časa in kako pogosto ljudje uporabljajo te storitve. Google bo zbiral tudi podatke o trgih, na katere še ni vstopil, a to namerava storiti v prihodnosti, zbirali pa bodo tudi podatke, ki jih sploh ne zanimajo, a bi bili lahko zanimivo za katero drugo podjetje ali ustanovo.
Potencialnih možnosti za uporabo ogromne količine teh podatkov je ogromno. Google bi lahko natančno preveril, kako ljudje uporabljajo TV mreže kot je na primer Nexflix. Vodilnim pri podjetju Spotify bi lahko razkril, kako uporabniki uporabljajo konkurenčne storitve kot sta na primer Rdio in Grooveshark. Da je mera polna, bo Google lahko zabeležil vsako spletno nakupovalno košarico, ki so jo uporabniki kdaj zavrgli in te podatke posredoval spletnim trgovinam. Možnosti za uporabo teh podatkov je resnično ogromno.
Spletni gigant svojih namer sicer prav nič ne skriva, saj lahko prav vsak z lahkoto najde in prebere njihove pogoje o uporabi. Potrebno se je tudi opomniti, da je Google eno največjih oglaševalskih podjetij na svetu, s storitvijo Screenwise pa lahko postane tudi eno največjih podjetjih za zbiranje podatkov o potrošnikih. Predstavniki spletnega giganta sicer poudarjajo, da je sodelovanje v programu popolnoma prostovoljno, ter da imajo vsi, ki sodelujejo popoln vpogled v zbrane podatke. Poleg tega lahko iz programa odidejo kadarkoli želijo. Kljub temu je še sama misel o tako veliki količini zbranih podatkov malce strašljiva. Ne tako skromno plačilo bo najverjetneje marsikoga premamilo v namestitev črne skrinjice, brez ozira na to, kaj bo podjetje počelo z njegovimi podatki. Zasebnost na internetu je očitno precej poceni.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV