Moskisvet.com
FBI bo kriminalce lovil tudi na Facebooku in preostalih družabnih omrežjih.

Tehnologija

Bodo za nami vohunili tudi na Facebooku

S.R.
11. 05. 2012 08.44
2

Da FBI želi tajna stranska vrata na praktično vsaki spletni strani v ZDA, preko katerih bo lahko vohunil za obiskovalci ni nobena skrivnost. Tokrat pa je FBI poudaril, da se mora do sposobnosti vohunjenja na spletnih straneh priti čim prej.

V ZDA zvezni uradi namreč opažajo silovit trend upadanja komuniciranja preko telefonskih linij, saj se vse skupaj z bliskovito hitrostjo seli na svetovni splet, kjer FBI praktično nima prav nobene možnosti nadzora nad Američani, ki jih sumijo takšnih in drugačnih zločinov. FBI je takšna situacija spravila v kar precejšnje težave, vodje urada pa opozarjajo, bo urad, v kolikor možnosti nadzora ne bodo šle v korak z razvojem tehnologije praktično 'stal v temi'.

FBI bo kriminalce lovil tudi na Facebooku in preostalih družabnih omrežjih.
FBI bo kriminalce lovil tudi na Facebooku in preostalih družabnih omrežjih. FOTO: Reuters

Pravniki pri Zveznem preiskovalnem uradu FBI naj bi po nekaterih poročilih že pripravili osnutek zakona, ki bi jim omogočil 'prisluškovanje' na spletnih socialnih omrežjih, poštnih predalih in programih za neposredno sporočanje. FBI bi v vse omenjene spletne storitve dodal kodo, ki bi strani naredila 'pripravljene za prisluškovanje'. Preiskovalni urad pa bi kodo na servis dodal le v primeru, če bi število obiskovalcev servisa (elektorske pošte, družabnega omrežja, itd.) preseglo določeno število.
V kolikor bo zakon nekega dne res podpisan, bo dopolnil zakon 1994 CALEA (Communications Assistance for Law Enforcement Act). Slednji zakon je Zvezna komisija za komunikacije FCC (Federal Communications Commission) leta 2004 sicer razširila, tako da od takrat naprej zajema tudi širokopasovne povezave. Na plan so nedavno prišli tudi dokumenti iz ameriškega kongresa, ki razkrivajo prizadevanja velikih družb, da bi se tovrstno sledenje preko stranskih vrat končno spravilo na dnevni red sprejemanja zakonov. Applov iChat in vse 'jabolčne' naprave, ki podpirajo funkcijo FaceTime, ter Microsoftov Skype in Hotmail so vsi po vrsti odprti za tovrstne spremembe. Po drugi strani Facebook, Google in Yahoo tovrtnih sprememb ne želijo komentirati.
FBI je možnost, da bodo zaradi selitve komunikacije ostal 'v temi' začela skrbeti že leta 2006. Leta 2009 je FBI celo zaposlil preko 100 ljudi, ki naj bi se spopadli z nastalo situacijo. Urad je delček informacij na servisih, kjer bi lahko ostal v temi zbiral celo s pomočjo svoje skrivne divizije za operativno tehnologijo (Operational Technology Division). Slednja se osredotoča na uporabo najmodernejše tehnologije in preiskovalnih metod z namenom lovljenja tako zločincev in teroristov.
Vprašanje pa je, kaj bi stranska vrata za FBI pomenila za preostale uporabnike tega družabnih omrežij (pa tudi drugih spletnih storitev), ki ne prihajajo iz ZDA.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549