Glavni namen tega dne je promocija varne in odgovorne rabe tehnologije, predvsem med otroki in mladostniki. Letošnja tema pa se nanaša predvsem na odgovornost, ki jo imajo vsi uporabniki pri ustvarjanju varnejšega in prijaznejšega spletnega okolja. "Otroci in mladi, starši in skrbniki, učitelji, socialni delavci, tudi industrija in politiki, prav vsi pri tem igramo pomembno vlogo," je sporočila ekipa, ki stoji za projektom Center za varnejši internet Safe.si.
Spletni seminar
Na današnji dan sicer organizirajo spletni seminar na temo spletnega ugleda. Začel se bo ob 14. uri in bo trajal eno uro. Vodil ga bo izkušen izvajalec delavnic za učence in dijake v okviru točke osveščanja Safe.si Tim Berce.
Spletni seminar bo dostopen na tej spletni povezavi preko programa Adobe Connect. Zainteresirani za sodelovanje potrebujejo individualen dostop do računalnika, internetni dostop, mikrofon in slušalke. Center za varnejši internet je poleg tega pripravil nov izobraževalni video posnetek Rešitve vseh spletnih zagat na enem mestu. Video predstavlja različne situacije, v katerih se znajde družina ob uporabi spleta.
V slovenščini je obenem zdaj na voljo tudi večkrat nagrajeni video grške točke osveščanja o varni rabi interneta Saferinternet.gr, ki so ga opremili s podnapisi vseh jezikov EU.
Omenjeni video s prestavitvijo uporabniških vedenjskih vzorcev iz interneta v pravo trgovino v realnem življenju na zabaven način pokaže, kaj lahko prinese nepremišljeno vedenje na internetu brez kritične presoje, etike in varnosti.
Pripravili so tudi nova izobraževalna gradiva, in sicer tako imenovana drevesa odločanja, ki lahko pomagajo pri različni spletnih dilemah, od tega, kdo je spletni prijatelj ali kaj narediti v primeru nadlegovanja na spletu do vprašanja, ali objaviti posnetek prijatelja na spletu.
Strokovnjaki iz Arnesa so medtem pripravili video gradiva o varni rabi interneta za osnovnošolce in srednješolce, ki se lahko uporabljajo doma samostojno ali pa v šoli kot metoda obrnjenega učenja. V pripravi pa je tudi vodič za starše o storitvi Instagram. V okviru projekta Safe.si so tudi povabili učitelje, da v februarju kot mesecu varne rabe interneta in mobilnih naprav sami organizirajo svoj dogodek: učno ali razredno uro, tehniški ali kulturni dan, delavnico, debato, posvet, srečanje ali kakršnokoli drugo aktivnost, ki obravnava problematiko varne rabe interneta in mobilnih naprav.
Dan varne rabe interneta je osrednji dogodek evropske mreže centrov za varnejši internet INSAFE (www.saferinternet.org), v katerem delujejo nacionalne točke osveščanja o varnih ter učinkovitih načinih rabe interneta ter IKT-tehnologij. Znotraj mreže že od leta 2005 deluje tudi slovenski Center za varnejši internet in točka osveščanja o varni rabi interneta Safe.si.
Osveščanje po vsem svetu
Na šestih od sedmih celin je vsako leto organiziranih na stotine dogodkov z namenom dviga osveščenosti o varni uporabi spletnih tehnologij. Od leta 2004, ko je dan varne rabe interneta potekal prvič, je znatno prerasel evropske geografske meje in ga sedaj praznujejo že v več kot 100 državah po celem svetu, od Brazilije do Japonske in Kenije.
Projekt Center za varnejši internet Safe.si izvajajo Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani, javni zavod Akademska in raziskovalna mreža Slovenije (Arnes), Zveza prijateljev mladine Slovenije in Zavod Mladinsko informativno svetovalno središče Slovenije, financirata pa ga Evropska komisija ter ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV