Tipična litijsko-ionska baterija je relativno velika, a kot kaže obstajajo rešitve. Znanstveniki univerze Rice so namreč izdelali posebno barvo, ki površino na katero jo nanesemo, spremeni v baterijo.
Gre za litijsko-ionsko barvo, ki jo lahko večkrat napolnimo in pravzaprav deluje tako kot konvencionalna baterija. Sestavljena je iz petih slojev – pozitivnega in negativnega zbiralnika, katode, anode in ionskega prevodnega ločilca v sredini. Vendar se vsaka plast nanese na površino, kar precej zmanjša porabljeni prostor.
S to tehnologijo bi lahko dodali baterije na nove tehnologije, kot so recimo sončne plošče, potencialno pa bi lahko v baterijo spremenila tudi posameznikovo majico.
Seveda pa ima barva svoje težave. Ima zelo kratko življenjsko dobo, le 60 ciklov polnjenja in ne da ravno veliko energije. Med drugim je precej strupena in lahko eksplodira, če ima stik s kisikom. „Mi smo izdelali koncept, sedaj pa moramo najti nove materiale, ki ne bodo občutljivi na zrak, ne bodo strupeni in jih bo lahko uporabljal vsak,“ je dejala Neelam Singh, sodelujoča pri projektu. Verjetno smo še nekaj let oddaljeni od praktične uporabe, a je znanstvenikom uspelo pokazati, da se da praktično vsako površino spremeniti v baterijo. In to lahko v prihodnosti precej vpliva na mobilno industrijo. Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
Raziskovalci so barvo testirali na železu, steklu, fleksibilnih polimerih in celo na vrčku za pivo. Baterije so bile sposobne šest ur napajati LED žarnice, ki so bile v napisu RICE. Dale pa so konstatnih 2,4 V.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV