Simon Marčič je na Dakarju startal devetič. Lani se je preselil v Emirate, da je lahko več treniral v pesku in tudi letos preživljal pravo kalvarijo. Reli je startal bolan z vročino, zato še bolj trpel v mrazu in vlagi, predvsem pa se izkopal iz zagate, v kateri je ob uničenem polnilu zadnje gume skoraj sto kilometrov v globokem pesku dirkal na platišču in imel srečo, da je v tem času tekmecu umrl motor in je lahko nadaljeval z njegovim kolesom. Na koncu je uspel zmagati etapo v razredu Original, kjer pomoč mehanikov ni dovoljena, in zaključil svoj četrti zaporedni Dakar.
Toni Mulec se je po uspešnem dirkanju v motokrosu in enduru lani podal v večji svet terenskih dirk svetovnega prvenstva in tudi na svoj prvi reli Dakar. Kot testni voznik KTM-a (Husquarne) z izjemno kilometražo in izkušnjami na peščenih dirkah je bil seveda izkušen, a Dakar je samosvoja dirka in navigacija zahteva izkušnje in premagovanje izzivov. Moral je rešiti težavo s puščanjem hladilnega sistema, preživeti krstni padec in še resnejšega v odlomljenih sipinah, zato pa je dosegel izreden etapni rezultat med desetimi v absolutni konkurenci in bil skoraj najhitrejši v svojem razredu netovarniških dirkačev. Končal je kot četrti novinec in med deseterico v svojem razredu.
A vrnimo se še na samo dirko. En mrtev gledalec in skoraj polovica dirkačev, ki ni videla cilja, to je podoba letošnje dirke s številnimi prevozi v bolnišnico in pogromom favoritov, kot so Sunderland, Brabec, Barreda-Bort, Walkner, Klein med motoristi in Sainz ter Peterhansel med avtomobilisti. Po izjemnem začetku audija s hibridnim pogonom se je električna avantura klavrno končala, tako kot vnovičen poskus največje reli legende loeba, ki je po seriji šestih zaporednih etapnih zmag skupno krono moral prepustiti taktično izjemnemu Alatijahu. Med motoristi je Benavides zmagal z neverjetno manj kot minuto prednosti po 5000 kilometrih hitrostnih preizkušenj.
Dirka se je razpletala v največji peščeni puščavi Rub al Khali, v kateri sem tudi sam večkrat okušal trpljenje vročine, neizprosnost peska in strašljivost praznine. Navigacija bi naj bila letos še bolj zapletena, a na koncu grožnje z digitalnimi in podvojenimi digitalnimi roadbooki organizator za motoriste ni uresničil. A kar ni uspel začiniti A.S.O., je vreme. Ne dež, ampak prave povodnji na etapah okoli Ha'ila v goratem severnem delu Savdske Arabije so celo prekinile dirko in dotolkle od tudi 900-kilometrskih dnevnih etap že tako uničene motoriste, ki so premočeni in v toči vozili na stotine kilometrov pri temperaturah pod 10 stopinj Celzija. Ampak tudi to je Dakar – najtežja dirka pred soncem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV