St. Gotthard je legenda med prelazi, saj že od srednjega veka velja za enega najpomembnejših alpskih prelazov. In čeprav z 2106 metri ni med najvišjimi, rekorde podira z vsakim vrtanjem pod njim. 57-kilometrski železniški tunel je najdaljši in najglobji na svetu, omogoča pa edino prečenje Alp neposredno iz doline v dolino. Tudi avtocestni tunel je bil ob izgradnji s 17 km najdaljši na svetu, a nas ne zanima temna vožnja naravnost, ampak prav nasprotno – vijuganje z razgledom. In tukaj se St.Gotthard ponaša z vozniško poslastico. Seveda ne mislim na sodobno cesto preko prelaza, ampak na sedem desetletij staro še tlakovano cesto s 24 serpentinami na kilometru vzpona in razkošno omejitvijo hitrosti 80km/h.
V dolini za St.Gotthardom se še pred Andermattom proti zahodu odcepi ena legendarnejših filmskih cest. Prelaz Furka se je proslavil v filmu Goldfinger z Bondovim preganjanjem Tillyja Mastersona. Z 2436 metri je petnajsti najvišji prelaz v Alpah, sama cesta zaradi ozkosti na zahodni strani ni v največje hitrostno veselje, je pa Furka izhodišče za vozniško poslastico nad naslednjo dolino!
Prelaz Grimsel večini ne pove veliko. A malo znan relativno zakoten prelaz ponuja največ, kar lahko od ceste pričakujemo: odličen asfalt, široko razgibano cesto in malo prometa. Iz Gletcha se v serpentinah povzpnemo ponovno nad 2000 metrov na prelaz, ki je lahko izhodišče tudi za prijetne gorniške ture na skoraj tritisočake. Atraktivno speljana in kačasto zavita cesta nam omogoči kar poldrugi višinski kilometer spusta na sever.
Po 82 kilometrih od Airola in petih kilometrih višinske razlike v Innerkirchenu zapeljemo iz objema Alp proti velikim švicarskim jezerom. Tako atraktivne vožnje še ni nujno konec. Če tukaj zavijemo desno, namreč zaključimo krog pod St.Gotthardom preko še enega visokega in zanimivega prelaza Sustenpass! Cesta, ki se vije preko njega, velja za eno najlepših v Evropi, k čemur poleg razgibanosti trase veliko pripomore kulisa spektakularne narave vključno z ledenikom Steingletscher.
Prelazi se v tem letnem času zapirajo in zaradi velike količine snega ostajajo zaprti do pozne pomladi ali celo začetka poletja. Takrat za prečenje Alp pride prav avtocestni prelaz, ki povezuje Milano in Zurich pod St.Gotthardom. Pa še to: švicarski prelazi v resnici niso tako daleč, kot se zdi, od Slovenije so oddaljeni manj kot 400 kilometrov, po cesti pa ... Za krog si bo potrebno vzeti en dolg dan, še najbolje pa bo seveda podaljšati turo na druge ceste ali gorske vršace. In ja, tudi dolomitski prelazi niso nič manj privlačni – čeprav so zadnja leta zaradi gneče in hitrostnih omejitev z ostrim nadzorom vse manj zanimivi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV