Moskisvet.com
Marko Jager

Davidovi ekstremi

Marko Jager, mojster skrajne vožnje

David Stropnik
05. 02. 2021 06.00
3

Marko je 41-letni Preboldčan, ki že dve desetletji dirka z dvo- in štirikolesnimi vozili, najraje na takšnih s krmilom, ter velja za najbolj vsestranskega in tudi telesno najbolje pripravljenega slovenskega dirkača. Odlično združuje talent za vožnjo na meji z mehaničnim poznavanjem dirkalnikov, saj kadar ne dirka, pripravlja in popravlja (dirkalna) vozila. Zadnja leta se sicer uradnih dirk ne udeležuje, a njegova vožnja s štirikolesniki in predvsem motornimi sanmi je vedno tako vrtoglava, da jo je mogoče tudi v rekreativni obliki šteti za dirkanje.

Kržišče – smučarska miniatura za vse razmere in okuse
Preberi še
Kržišče – smučarska miniatura za vse razmere in okuse

Čeprav je najraje na motornih saneh, se je Marko Jager proslavil predvsem na štirikolesnikih, kjer nima in nikoli ni imel konkurence. Ne v Sloveniji ne v osrednji Evropi. Je dvakratni zmagovalec relija Albanija in zmagovalec vzdržljivostne dirke 24 ur Aten v razredu ATV, dosegel je tretje mesto na dirki ameriške profesionalne serije NCC. Je slovenski in nemški prvak v crosscountryju s štirikolesnikom. Žal mu sanjski nastop na reliju Dakar zaradi ogromnega finančnega zalogaja te zloglasne najtežje terensko-vzdržljivostne dirke ni nikoli uspel.

Čeprav je Marko Jager najraje na motornih saneh, se je proslavil predvsem na štirikolesnikih, kjer nima in nikoli ni imel konkurence.
Čeprav je Marko Jager najraje na motornih saneh, se je proslavil predvsem na štirikolesnikih, kjer nima in nikoli ni imel konkurence. FOTO: David Stropnik

Prvi motor za motokros si je kupil sam že v šestem razredu osnovne šole. Še pred dopolnjenim 18. letom je dirkal v avtokrosu, dirkaško pot pa nadaljeval v pokalu Seicento, kjer je kljub skromni finančni podpori leta 2000 zasedel drugo mesto med novinci. Krožne in gorske dirke so mu kmalu postale premalo, zato se je lotil najbolj kompleksnega dirkaškega športa – relija. V pokalu do 1400 kubičnih centimetrov je postal državni podprvak in peti v absolutni razvrstitvi državnega prvenstva, nato pa zaključil relistično kariero zaradi umika ekipe iz dirkanja.

Krožne in gorske dirke so mu kmalu postale premalo, zato se je lotil najbolj kompleksnega dirkaškega športa – relija.
Krožne in gorske dirke so mu kmalu postale premalo, zato se je lotil najbolj kompleksnega dirkaškega športa – relija. FOTO: David Stropnik
Bukovec, skrit adrenalin med sprehajalnimi stezicami
Preberi še
Bukovec, skrit adrenalin med sprehajalnimi stezicami

A brez dirkanja ni zdržal. Leta 2005 je presedel na motorne sani in na prvenstvih v sosednjih državah takoj navdušil kot eden najboljših novincev. Na močni mednarodni sankaški dirki je končal kot drugi najboljši Evropejec in daleč najboljši amater. V prvi sezoni je postal mednarodni sankaški prvak Avstrije, naslednje leto je zmagal na edini dirki slovenskega prvenstva in le potrdil, kar se je že dolgo zdelo – da je največji mojster dirkanja z motornimi sanmi pri nas. S sanmi je postal podprvak na odprtem avstrijskem prvenstvu v »hillclimbu« in podprvak na odprtem avstrijskem prvenstvu do 440 kubičnih centimetrov.

V prvi sezoni je postal mednarodni sankaški prvak Avstrije, naslednje leto je zmagal na edini dirki slovenskega prvenstva in le potrdil, kar se je že dolgo zdelo – da je največji mojster dirkanja z motornimi sanmi pri nas.
V prvi sezoni je postal mednarodni sankaški prvak Avstrije, naslednje leto je zmagal na edini dirki slovenskega prvenstva in le potrdil, kar se je že dolgo zdelo – da je največji mojster dirkanja z motornimi sanmi pri nas. FOTO: David Stropnik

A eno največjih doživetij, ki je bil obenem tudi eden vrhuncev njegove nedirkaške športne poti, je bilo sodelovanje na različnih filmskih snemanjih – kot kaskader je namreč vozil motorne sani v kar nekaj filmih in oglasnih klipih. Skupaj sva bila na Aljaski, kjer sva z najboljšimi ekstremnimi sankači in še nekaj slovenskimi »norci« sodelovala na snemanju športnega ekstremnega filma »Two stroke cold smoke«. In tam je za oddajo Preverjeno nastal ta pripevek:

Koliko (motorne moči oz. prostornine) potrebujemo, da smo najhitrejši?
Preberi še
Koliko (motorne moči oz. prostornine) potrebujemo, da smo najhitrejši?

Opomba: posnetki sankanja v intervjuju so bili posneti na območju Bosne in Hercegovine ter Kosova (vožnja s štirikolesnikom pa v Albaniji), saj je vožnja v naravnem okolju v Sloveniji prepovedana. Ta članek nikakor ne nagovarja k tovrstni vožnji ... 

Jager je kot kaskader namreč vozil motorne sani v kar nekaj filmih in oglasnih klipih.
Jager je kot kaskader namreč vozil motorne sani v kar nekaj filmih in oglasnih klipih. FOTO: David Stropnik
3 sekunde od 0 do 100 km/h: motorne sani za najbolj drzne
Preberi še
3 sekunde od 0 do 100 km/h: motorne sani za najbolj drzne
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648