Bahami veljajo za eno najbolj sanjskih obmorskih destinacij na svetu. Bele peščene plaže, ki se zajedajo v zeleno karibsko morje, razkošni hoteli z nenehno zabavo in neskončno (ob)morskih aktivnosti to potrjujejo, toda v resnici kot celota niso tako pravljični, kot se zdijo. Res imajo posamezne čarobne plaže, a takšne (in še lepše) najdemo marsikje po svetu. Tisto, kar Bahame resnično loči od večine drugih počitniških destinacij, je adrenalinska možnost potapljanja z morskimi psi. Razlog, ki je na otoke pred obalo Floride pripeljal tudi mene.
Freeport je svetovna prestolnica morskih psov. Ne le zaradi domačega območja "reef sharkov", ampak tudi zaradi domiselne ideje hranjenja teh, s čimer so jih navadili na določeno lokacijo in obiske potapljačev, ki imajo tukaj 100 % možnost srečanja iz oči v oči s tem čudovitim bitjem. Starejši lokalni potapljači se še vedno niso povsem navadili, da so desetletja tolaženja kopalcev, da najverjetneje ne bodo srečali morskega psa, zdaj morali zamenjati za zagotavljanja potapljačem, da ga gotovo bodo.
A ko se potopiš med številne plavuti, ki te obkrožajo, bi vseeno potreboval malo tolažbe. Zavedaš se namreč, da si kot človek evolucijski nedonošenček proti zveri, ki je tako popolna, da se sto milijonov let sploh ni bistveno spreminjala. Njeno gibanje je graciozno, brezčutno prazne oči nad "cirkularnimi" zobmi pa skrivajo srhljivo hladno praznino, ob kateri pozabiš, da veliko več smrti povzročijo kopenski psi kot morski.
Kdor hoče več, si lahko tukaj privošči adrenalinski "helidiving". Potapljanje s helikopterji v stilu specialcev, kjer v vodo skočiš s helikopterja, je odlično za vse, ki imajo raje podvodni svet kot vožnjo po njegovem površju. A "skok" tisoč kilometrov jugozahodno omogoča še eno adrenalinsko podvodno doživetje. Pravzaprav največ, kar kot običajni potapljač lahko doživiš. Na severu Jukatana namreč posebne podvodne jame – "cenote" zaradi odprtin na površje omogočajo varne potope tudi tistim, ki za prave jamske potope nimajo dovolj izkušenj. Snopi sončne svetlobe, ki skozi te odprtine osvetljujejo podvodni svet s podzemnimi plažami in drevesnimi koreninami na stropu, pa dajo potopom čarobni pridih.
Kopenska alternativa temu je samotni avanturistični potep z izposojenim kolesom skozi mehiško džunglo do majevskih piramid Cobe. Nohoch mul je namreč ena zadnjih večjih piramid, na katere se je še mogoče povzpeti. V razvpiti Chichen Itzi je mogoče vzdušje doživljati le z distance, običajno obkroženi s stotinami turistov. Podobno je na čarobni plaži Tuluma. Samosvoj svet, kjer je gneča dobrodošla, pa so seveda nočne avanture Cancuna ali dnevne dogodivščine na Playa del Carmen.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV