Avtomatski menjalniki neizbežno prihajajo na motocikle. Honda že vrsto let orje ledino z dvosklopčnim menjalnikom, ki se je že povsem uveljavil v avtomobilih, dobro pa je sprejet tudi pri (nekaterih) motoristih. Sedaj pa ponuja lažjo različico robotiziranega menjalnika, ki pravzaprav ni avtomatik. Elektronska sklopka e-clutch le odpravlja potrebo po ročici sklopke, čeprav jo (hvalevredno) še ima in lahko kadarkoli vzamemo stvari v svoje roke. Če poenostavimo: združuje avtomatsko speljevanje s quickshifterjem. Nenavadno za športni motocikel (čeprav ta sistem omogoča dirkaško metanje prestav navzdol), a verjetno napoved začetka neke nove evolucije in spremenjenega pogleda na motociklistično vozniško udobje.
Ampak evolucijsko gledano tak tip motociklov počasi izumira in morda je avtomatizirana prijaznost ena od rešitev, preden vso strast uniči elektrika. Škoda, ker vzburjajočega naraščanja moči vrstnega štirivaljnika in zvoka vrtenja le-tega onkraj 12.000 vrtljajev ni mogoče nadomestiti. A fizika in ekonomija v kombinaciji s tržiščem so nepopustljivi. Dvovaljniki enake prostornine imajo več uporabnega navora že v nižjih vrtljajih, kar je dobro za turistično uporabo, štirivaljniki V4 zasnove pa imajo, kot lahko vidimo tudi na dirkah motoGP, prednost v zmogljivosti na stezi.
Ampak v resnici izumirajo športni motocikli. Na cestah je v sodobni gneči bolj ali manj prostor le še za prevoz od točke A do B, s količino voznikov pa narašča njihova nesposobnost, pijanost, zatopljenost v telefone in zaslepljeno zaupanje v sodobne kvazivarnostne elemente. In priznajmo, da so zmogljivosti športnih motociklov postale tako vrtoglave, da ob vsem tem in ob strogo vsiljenih (sodobnim časom neproporcionalnih) omejitvah sodijo bolj ali manj res le še na dirkališče.
CBR 650 R je v tem smislu eden zadnjih kompromisov. V nasprotju s superšportniki, ki pokajo od moči in hitrosti, ima še razumno in polno uporabno stoglavo konjušnico, obenem pa dirkaška ciklistika skupaj z zavorami pomeni ne le zabavo, ampak tudi aktivno varnost. Pri tem glede na model RR nekoliko višje krmilo skrbi, da sodobna generacija, ki je redko pripravljena trpeti za užitke, dobi prijetnejši vozniški delovni prostor, sopotnica pa namesto pručke pravi sedež. Elektronska sklopka v tem smislu povečuje udobje, vsak voznik pa se seveda sam odloči, kaj mu (ne)udobje na motociklu pomeni. Tako kot za mnoge druge elektronske novotarije tudi za to verjetno velja, da je ni treba uporabljati, jo je pa lepo imeti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV