Ima dovolj udobja v smislu sedenja, položaja za krmilom, vetrne zaščite in dosega (17-litrske posode za gorivo), da se lahko lotimo tudi daljših potovanj. Razen če bomo potovali močno natovorjeni povsem do konca sveta. Takrat je boljša izbira večja africa twin, ki ima 20 konjičev, a tudi dvajset kilogramov (in vsaj štiri tisočake osnovne cene) več. Morda je škoda, ker na transalpki niso obdržali oblikovalske zasnove večje africe twin, ampak ta honda je vendarle samostojen motocikel s svojim mehkejšim imidžem, ki pa vendar spominja tudi na velike dakarske dirkalnike iz prejšnjega stoletja.
Pri sedanji novi generaciji je glede na predhodnice (model izvira iz sredine osemdesetih let) sicer izgubila svoj legendarni pogonski sklop V-zasnove (kot pred njo že africa twin), a to ni slabo. Motor je sedaj večji (tričetrtlitrski) z nekaj nad 90-glavo hordo konjičev, ki se v programu sport na koncu vrtljajev tudi lepo razživijo – tako po drncu kot rezgetanju. Vrstni dvovaljnik je v prid ceni, lahkotnosti in manjši porabi, ki se giblje okoli štiri litre na sto kilometrov in omogoča 400-kilometrski doseg lovljenja svojih sanj. XL750 je tako eden najbolj vsestranskih motorjev in morda najbolj potovalen v svojem (cenovnem) razredu.
Kar je dobrodošlo, je to, da ostaja transalpka pristna in nezapletena, brez kopice novodobnih dodatkov, ki sicer razvajajo, a prinašajo večjo težo in manj avanture. Času primerno ima seveda vso varnostno elektroniko, ki nastavljivo bdi nad zdrsi sprednjega in zadnjega kolesa in omogoča izbiro delovanja pogonskega sklopa glede na asfaltno, makadamsko ali dežno podlago. In mogoče je v različnih paketih dodati t. i. quickshifter, polnilno vtičnico, ogrevane ročke in kovčke, kar pa jo že skoraj spremeni v africo twin in ji jemlje del igrivosti terenskih potovalnikov srednjega razreda.
Zapeljali smo jo mimo Snežnika, ob Velebitu preko Like pod Dinaro. Do čarobnega izvira reke Cetine in nato od Sinja preko fascinantnega kanjona reke Krke do Senja in preko Gorskega kotarja nazaj. Po epskih samotnih asfaltnih vijugah, kjer je do izraza prišla njena igriva ciklistika, in po resnih makadamih deloma tudi trase Dinaric relija, kjer je prav prišla njena zasnova, ki se ji pozna, da čeprav je to seveda motocikel za na cesto, v njej bije tudi terenski duh in se ne ustraši nobenega kolovoza. Tu prav pride 21-palčno sprednje kolo, konkretno krmilo in manj kot 200 kilogramov suhe teže.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV