Moskisvet.com
Simon Marčič je bil na dirki desetič.

Davidovi ekstremi

Reportaža z najtežje dirke na svetu

David Stropnik
19. 01. 2024 13.45
0

8000 kilometrov Savdske Arabije s kamnitimi dolinami in največjim peščenim morjem je predstavljalo enega težjih izzivov zadnjih desetletij na reliju Dakar. Loebu znova ni uspelo zmagati, je pa še četrtič Sainzu. Med motoristi je bila najhitrejša Honda z Barbecom, med najhitrejšimi v svojih razredih pa sta dirkala tudi Slovenca. Toni Mulec je končal celo kot 15. absolutno, Simon Marčič pa je po kar treh okvarah motocikla svoj deseti Dakar končal predčasno.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Trasa je bila letos začinjena z maratonsko etapo, imenovano crono 48, ki seveda ni pomenila 48 ur dirkanja. Nasprotno, dirkači so bili ob koncu prvega dne ustavljeni, na enem od osmih improviziranih bivakov, s čimer so organizatorji hoteli povrniti stari dakarski duh, ko večina še ni spala v razkošnih avtodomih in hotelskih sobah, ter jih premešati med seboj, da bi zmanjšali možnost medsebojne pomoči. Mehaniki in novinarji pa tako nimajo dostopa v militantni najjužnejši del Savdske Arabije, kjer je ta etapa potekala.

Reinhold Messner, kralj osemtisočakov: Alpinizem ni enak, kot je bil pred pol stoletja
Preberi še
Reinhold Messner, kralj osemtisočakov: Alpinizem ni enak, kot je bil pred pol stoletja
Trasa je bila letos začinjena z maratonsko etapo.
Trasa je bila letos začinjena z maratonsko etapo. FOTO: Eric Vargiolu

Toni Mulec se je na svojem drugem Dakarju, tokrat pod okriljem satelitske ekipe KTM-a, izkazal z konstantnim dirkanjem ves čas na vrhu svojega razreda rally2 in med najhitrejšimi dvajsetimi absolutno. Na koncu se je boril z boleznijo in preživel tudi resen padec, tako da je njegov rezultat še več vreden. Lansko 24. mesto skupno je letos bistveno izboljšal, tako kot tudi uvrstitev v svojem razredu, kjer je na dveh tretjinah dirke že lovil stopničke in končal kot peti. 

Skrivnosti vožnje po sipinah
Preberi še
Skrivnosti vožnje po sipinah
Toni Mulec se je na svojem drugem Dakarju, tokrat pod okriljem satelitske ekipe KTM-a, izkazal z konstantnim dirkanjem ves čas na vrhu svojega razreda rally2.
Toni Mulec se je na svojem drugem Dakarju, tokrat pod okriljem satelitske ekipe KTM-a, izkazal z konstantnim dirkanjem ves čas na vrhu svojega razreda rally2. FOTO: Rally Zone

Simon Marčič bo letošnji Dakar skušal čim prej pozabiti, čeprav zaradi vseh prestanih muk to ne bo lahko. Dosegel je sicer etapne stopničke v razredu Original, a se je večino časa namesto z rezultatom bojeval z motociklom. Že na prvi etapi je odlomil ročičevje zadnjega amortizerja in preživljal pravo odisejado. Čeprav rezultatsko ni mogel več posegati v skupni seštevek relija, je nadaljeval z borbo v želji po etapnem rezultatu. 

Gregor Kresal, alpinist v lovu za svetlobnimi fenomeni
Preberi še
Gregor Kresal, alpinist v lovu za svetlobnimi fenomeni
Simon Marčič je bil na dirki desetič.
Simon Marčič je bil na dirki desetič. FOTO: Denis Janežič

Največ je pričakoval od najtežje sipinske etape, a prav tam doživel hladen tuš sredi vroče puščave. Okvara menjalnika ga je še drugič ustavila sredi dirke. V prostem dnevu je uspel še enkrat sestaviti vse skupaj, a na naslednji peklensko dolgi več kot 800 kilometrski etapi je moral popustiti pred premočjo puščave in vnovične okvare. Počeno tesnilo na glavi motorja je bilo preveč za dirkača, ki sam servisira svoj motocikel brez dovoljene zunanje pomoči.

Avanture na koncu sveta in na meji mogočega
Preberi še
Avanture na koncu sveta in na meji mogočega
Marčič je največ pričakoval od najtežje sipinske etape, a prav tam doživel hladen tuš sredi vroče puščave.
Marčič je največ pričakoval od najtežje sipinske etape, a prav tam doživel hladen tuš sredi vroče puščave. FOTO: Denis Janežič

Med motorji je po poškodbi Matthiasa Walknerja že pred startom Dakarja, okvari Sama Sunderlanda takoj na začetku dirke in zaradi jesenske poškodbe še ne polne forme lanskoletnega zmagovalca Kevina Benavidesa do druge zmage prišel Ricky Brabec s Hondo. Dokončni udarec KTM-u,  ki je povsem dominiral v preteklih dveh desetletjih, je z drugim mestom zadal Ross Branch z indijskim motociklom Hero pred še eno (Van Beverenovo) Hondo na tretjem mestu. 

Mulec se je na koncu boril z boleznijo in preživel tudi resen padec.
Mulec se je na koncu boril z boleznijo in preživel tudi resen padec. FOTO: Kim Marcin

Med avtomobilisti je 14-kratni zmagovalec Dakarja Stephane Peterhansel z etapno zmago izenačil petdeset Vatanenovih zmag, Alatijaha je na poti do tretje zaporedne zmage ustavila okvara priodrivovega Hunterja, ki je na predzadnji etapi na cedilu pustil tudi njegovega moštvenega kolega Loeba. Sebastien je na koncu reli končal kot tretji. Devetkratni svetovni prvak v reliju tako ne uspe priti do dakarske zmage, je pa to uspelo dvakratnemu reli prvaku Carlosu Sainzu in to s četrtim različnim proizvajalcem – tokrat Audijem. Nemcem je končno uspelo zmagati s posebno kombinacijo hibridnega dirkalnika, v katerem dirkalni bencinski motor, kot ga uporabljajo v DTM-u, polni baterije, ki poganjajo elektromotorja – kot jih imajo v formuli E. 

Carlos Sainz je prišel še do četrte zmage.
Carlos Sainz je prišel še do četrte zmage. FOTO: Kim Marcin

Ne sicer na običajni dirki, ampak v razredu starodobnikov, ki je vzporedna avantura po lažji trasi in na kateri ne šteje hitrost, ampak natančnost, smo imeli še enega slovenskega predstavnika. A Žiga Colja je kot sovoznik Giorgia Ciresola v hudem prevračanju Landcruiserce moral odstopiti že na prvi etapi. 

Športnik v lovu za viharji
Preberi še
Športnik v lovu za viharji
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648