Moskisvet.com
Freeride Gojška planina

Davidovi ekstremi

Bukovec, skrit adrenalin med sprehajalnimi stezicami

David Stropnik
25. 12. 2020 06.00
0

Danes predstavljamo 'turco', idealno v dneh, ko je v športne namene končno dovoljeno prehajanje občinskih meja, ko se ponovno zapirajo smučišča, ko je napovedana nova pošiljka snega, obenem pa smo radi v božičnem družinskem okolju (kjer vsi verjetno niso ljubitelji adrenalinskih izzivov).

Gre namreč za prosti spust ali »freeride«, ki je lahko le začimba družinskega sprehoda na Veliko planino, obenem pa je idealen za turo v globokem pršiču, saj je za smučarje in deskarje to eden redkih vrhov izven področij smučišč, na katere z lahkoto pridemo tudi v celem snegu. Spodnji del ceste je namreč tudi po obilnejšem sneženju hitro splužen, zgornji kolovozi pa steptani zaradi oskrbovanja koč. V najslabšem primeru nas čaka 50 višinskih metrov gaženja. Zato je še posebno primeren za deskarje!

Kržišče – smučarska miniatura za vse razmere in okuse
Preberi še
Kržišče – smučarska miniatura za vse razmere in okuse

Iz Kamnika, Luč ali Gornjega gradu (preko Črnivca) se pripeljemo do prelaza Volovljek, od koder makadamska cesta, ki je običajno splužena, vodi do parkirišča pod Rakovim robom 1200 metrov visoko. Parkiranje je načeloma plačljivo, predvsem poleti – parkirnina za avtomobil stane 7 evrov. Od tod je sicer mogoče nadaljevati vse do zgodnjih parkirišč Velike planine, a uradno je pozimi od tukaj naprej cesta zaprta. Zato po njej nadaljujemo peš – 700 metrov do planine Marjanine njive, kjer zavijemo levo, ostro nazaj po kolovozu na Gojško planino. Nadaljujemo v smeri pristopa do domov na Mali in Veliki planini, ko pridemo iz gozda do prvih hišk na Gojški planini, pa zavijemo desno, na sever, ter se preko planine vzpenjamo naravnost proti vrhu, ki ga že vidimo pred seboj. 

Trasa je še posebno primerna za deskarje.
Trasa je še posebno primerna za deskarje. FOTO: David Stropnik
Tako so bili ekstremi videti pred četrt stoletja
Preberi še
Tako so bili ekstremi videti pred četrt stoletja

Spust z razglednega vrha Bukovca 1552 metrov visoko je preprost – naravnost na vzhod, kar vizualno pomeni proti vrhu Kašne planine. Položno pobočje se prevesi v idealno odprto strmino in skoraj zravna, ko prečimo cesto s planine Dovja raven, nato pa skoraj prelomi v strmino, že blizu 40 stopinj. Strma poseka po petdesetih višinskih metrih preide v gozd, ki ga je najboljše prečiti nekoliko bolj levo (severneje), kjer je dovolj redek, da lahko smučamo skozenj. Spust končamo na planini Marjanine njive, prav tam, kjer smo se s ceste odcepili na Gojško planino (tam bodo sestopili tisti, ki niso smučali z nami). 

Spust končamo na planini Marjanine njive.
Spust končamo na planini Marjanine njive. FOTO: David Stropnik

Kljub temu da nismo v visokogorju, previdnost ni odveč, še posebno na strmejšem delu, ki je ob veliki količini snega plazovit, ob manjši količini snega pa skriva štore in skale. Kljub temu da gre za družinski »kucelj«, priporočamo vso zimsko opremo, vključno s čelado in »airbag« nahrbtnikom.

Kljub temu da gre za prijazen "kucelj", ga ne podcenjujte.
Kljub temu da gre za prijazen "kucelj", ga ne podcenjujte. FOTO: David Stropnik
Mark Škulj: šestnajstletni krotilec ameriških dirkalnih pošasti
Preberi še
Mark Škulj: šestnajstletni krotilec ameriških dirkalnih pošasti
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648