Moskisvet.com
Aleš in Tom po vrnitvi v bazni tabor na ledeniku Baltoro.

Davidovi ekstremi

Znanemu Slovencu je uspelo nekaj neverjetnega

David Stropnik
23. 08. 2024 04.00
1

Slovenski alpinist Aleš Česen je svoji seriji vrhunskih vzponov dodal še zahodni greben Gašerbruma III. S Tomom Livingstonom sta splezala novo, 2000 višinskih metrov dolgo smer najvišje težavnosti ED+ na enega najvišjih neosemtisočakov. 7952 metrov visok himalajski velikan je tako dobil šele tretji pristop na vrh, prvi z zahodne strani.

Z Livingstonom sta na petnajstem najvišjem vrhu sveta poskusila že predlani, a morala priznati premoč naravi (vremenu). Tokrat sta se vrnila v idiličen in obenem strašljiv svet Karakoruma nad ledenikom Baltoro in imela precej težav z vremenom, še posebno med aklimatizacijo, ko je Aleš tudi zbolel. Vseeno sta v prvem tednu avgusta uspela v alpskem slogu premagati vse težave Gašerbruma III, vključno z zadnjim krušljivim raztežajem, ki skoraj 8000 metrov visoko ni dopuščal varovanja, in se prebiti na vrh. 

Zahodni greben se je izkazal z najvišjo težavnostjo ED+.
Zahodni greben se je izkazal z najvišjo težavnostjo ED+. FOTO: Tom Livingstone

Gašerbrum III ima to smolo ali pa srečo, da mu manjka slabih petdeset metrov do statusa osemtisočaka. Zato je medijsko manj odmeven, a po drugi strani bistveno samotnejši in pristnejših od okoliških kanček višjih vrhov, kaj šele K2-ja in Everesta, ki jih po najlažjih pristopih oblegajo komercialne odprave.  A vendar ima vso zahtevnost in težave višine 8000 metrov, kar sta na najbolj surov način izkusila tudi Aleš in Tom, ko sta morala himalajsko noč prebiti na drobni polički 7800 metrov visoko, že krepko v coni smrti. 

Nova 2000 metrov visoka smer na Gašerbrum III - 7952m.
Nova 2000 metrov visoka smer na Gašerbrum III - 7952m. FOTO: Aleš Česen

Aleš je prve velike stene plezal z bratom Nejcem v Yosemitih že pred dvema desetletjema, potem je prišla prva Himalaja: Kula Kangri, Trango Towers in Charakusa. Leta 2015 je prejel nagrado zlati cepin za prvenstveni vzpon v severni steni šesttisočaka Hagshuja z Luko Lindičem in Markom Prezljem. Leto zatem je stal na osemtisočaku Broad Peak, nato pa dodal še šesttisočaka Arjuna in Ama Dablam. Leta 2019 je za prvenstveni vzpon v severni steni Latoka I z Luko Stražarjem in Tomom Livingstonom dobil še en zlati cepin. Medtem je bil tudi uradno najuspešnejši slovenski alpinist leta 2017 in 2018.

Aleš in Tom po vrnitvi v bazni tabor na ledeniku Baltoro.
Aleš in Tom po vrnitvi v bazni tabor na ledeniku Baltoro. FOTO: Tom Livingstone

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648