Kaj razkriva vaša najljubša sezona
Temperatura in raven svetlobe igrata pomembno vlogo pri določanju, kateri letni čas vam je najbolj všeč. Ob tem pa se poraja vprašanje, ali bi lahko vaše preference letnih časov razkrile tudi kaj o vaši osebnosti? V nadaljevanju je opisanih le nekaj možnih tendenc, ki jih vaša najljubša sezona lahko razkriva.
Pomlad: Pomlad je čas, ko se kratki in temni zimski dnevi postopoma umaknejo toplejšim temperaturam in brstenju narave. Če je pomlad vaš najljubši letni čas, potem morda hrepenite po novih izkušnjah, saj ta čas ponuja možnost obnove, ki jo potrebujete po dolgi in mrzli zimi. Radi vidite, da se dnevi spet daljšajo in narava spet začenja svoj cikel. Če ste pomladna oseba, ste zelo verjetno bolj potrpežljivi, brezskrbni, sproščeni in uživate v sprejemanju vsega novega.
Poletje: Za poletje so značilni daljši, toplejši in svetlejši dnevi. Če je poletje vaš najljubši letni čas, lahko to pomeni, da radi živite aktiven življenjski slog. Topli poletni meseci so po vašem čas za raziskovanje, potovanja in uživanje na prostem. Verjetno ste bolj ekstrovertirani, ljudje pa vas opisujejo kot optimistično in samozavestno osebo.
Jesen: Če je pomlad obdobje obnove, je jesen lahko čas novih začetkov. Živahne oranžne, rdeče in rumene barve ter hladnejše jesensko vreme nagovarjajo vašo nenehno željo po spremembah. Obdobje spodbuja tudi k razmisleku o preteklem letu in kovanju načrtov za prihodnje leto. Jesen je običajno všeč prilagodljivim in spontanim osebam, ki imajo rade kanček tveganja.
Zima: Če so hladni in počasnejši zimski meseci vaš najljubši letni čas, lahko to pomeni, da ste nagnjeni k introvertiranosti. V tem primeru verjetno najbolj uživate, ko ste zaviti v toplo odejo in svet opazujete z udobja toplega doma. Zimski tipi ljudi so ponavadi tišji, premišljeni in bolj umirjeni. Raje poslušajo kot govorijo in uživajo v dobrih zgodbah.
Zakaj imamo določene letne čase raje?
Čeprav je dokaj malo raziskav, ki bi se ukvarjale s psihologijo sezonskih preferenc, so raziskovalci ugotovili, da lahko sezonske spremembe temperature in svetlobe pomembno vplivajo na naše razpoloženje in vedenje. Za tiste, ki so bili rojeni v spomladanskih in poletnih mesecih, naj bi bila večja verjetnost, da bodo bolj pozitivno naravnani in tudi pogosteje doživljali hitre spremembe v razpoloženju. Po drugi strani pa je pri tistih, ki so rojeni v zimskih mesecih, manj verjetno, da bodo nagnjeni k razdražljivosti. Znano je, da zimski meseci pri nekaterih ljudeh povzročajo sezonsko čustveno motnjo (SAD). Raziskave tudi kažejo, da lahko začetek pomladi dejansko povzroči začasno povečanje pozitivnosti, kar je seveda odvisno tudi od tega, koliko časa posameznik preživi na prostem. Presenetljivi rezultati ene od študije v Angliji so odkrili celo povezavo med psihiatričnimi motnjami in mesecem rojstva. Pa vendar mora kakršna koli znanstvena razlaga naših preferenc do določenega letnega časa upoštevati tudi geografske razlike. Kje živimo in vreme, značilno za našo regijo, lahko igrata zelo pomembno vlogo pri tem, kateri letni čas nam je ljubši.
Kako sta povezana vreme in razpoloženje
Hladno vreme lahko vpliva na naše razpoloženje, vedenje in celo odločitve. Temperatura v prostoru lahko vpliva na to, kako ljudje presojajo osumljence kaznivih dejanj. V eni študiji iz leta 2014 so ljudje v toplejših sobah bolj verjetno dojemali obtožene kriminalce kot impulzivne in vročekrvne, medtem ko so tisti v hladnejših sobah bolj verjetno videli, da so osumljenci zagrešili hladnokrvna, naklepna kazniva dejanja. Izkazalo se je torej, da lahko temperatura zraka v prostoru subtilno vpliva na sodbe. Še ena zanimiva študija iz leta 2008 je pokazala, da je večja verjetnost, da bodo ljudje, ki držijo vročo pijačo, videli druge kot toplejše in bolj prijazne. Po drugi strani je držanje hladne pijače privedlo do tega, da so udeleženci zaznali druge kot hladnejše v odnosih.
Zakaj svetloba vpliva na razpoloženje?
Ni skrivnost, da lahko svetloba pomembno vpliva na naše razpoloženje. Ob svetlih in sončnih dneh se običajno počutimo srečne in polne energije, medtem ko se zaradi temnih in mračnih dni počutimo pasivno, melanholično in brez pravega navdiha. Sončna svetloba vpliva na cirkadiani ritem našega telesa oziroma 24-urni cikel budnosti in spanja. Pomanjkanje sončne svetlobe v jesenskih in zimskih mesecih je povezano s tako imenovano sezonsko afektivno motnjo (SAD). Ljudje, ki imajo simptome te motnje, se lahko v temnejših in krajših dneh v letu počutijo depresivno. Prav tako lahko občutijo utrujenost, povečan apetit in izgubo zanimanja za dejavnosti, v katerih običajno uživajo. Tisti, ki so bolj nagnjeni k sezonski afektivni motnji, imajo raje pomladne in poletne mesece.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV